Vücudumuzun kontrol merkezinin içinde…

Kafamızın içinde yaklaşık 1.3 kiloluk yaptığımız her şeyi kontrol eden bir yığın kırışık madde var. Bu madde senin düşünmeni, öğrenmeni, yaratmanı, duygu hissetmenin yani sıra göz kırpmanı nefes almanı ve kalbinin atmasını sağlıyor. Bu fantastik organ beynindir! O kadar inanılmazdır ki unlu bilim insani James D. Watson onun hakkında “evrenimizde keşfettiğimiz en karmaşık şey” demiştir. İşte nedenleri:

Beynin bir süper bilgisayardan daha hızlı ve güçlüdür!

Yavru kedin mutfakta. Sıcacık ocağa basmak üzere. Harekete geçmek için saniyelerin var. Gözlerinden gelen sinyallere tepki olarak beynin hızlıca, kediyi kurtarmak için ne zaman, nerede ve hangi hızla atlamanı hesaplıyor. Daha sonra kaslarının harekete geçmesini emreder.

Zamanlaman mükemmel olduğu için kedi güvende! Hiçbir bilgisayar beyninizin gözleriniz, kulaklarınız ve diğer duyu organlarınızdan gelen bilgi akışını indirme, işleme ve tepki verme konusundaki inanılmaz yeteneğine yaklaşamaz. Mükemmel!

Beynin bir ampulü çalıştıracak kadar elektrik üretir.

Beyninde nöron denilen 100 milyar mikroskobik hücre var. O kadar fazlalar ki sayması bile 3000 senemizi alır. Her rüya gördüğünde, güldüğünde, düşündüğünde, bir şey gördüğünde veyahut hareket ettiğinde bu, küçük kimyasal ve elektrik sinyallerinin milyarlarca küçük nöron yolları boyunca yarışıyor olmasıdır. İnanılmaz bir şekilde, beynindeki aktivite asla ara vermiyor. Her saniye beynin içinden sayısız mesaj geçer, tıpkı çok güçlü bir tilt makinesi gibi.  Senin nöronların dünyadaki tüm telefonlardan daha fazla mesaj üretir ve gönderir. Ve tek bir nöron yalnızca çok az miktarda elektrik üretirken, tüm nöronlarınız birlikte düşük watt’lı bir ampulü çalıştırmaya yetecek kadar enerji üretebilir.

Nöronlar beyninize 240 km / saatten fazla hızda bilgi gönderir!

Ayağına bir arı konar. Cildindeki duyusal nöronlar bu bilgiliyi omuriliğine ve beynine 240 km/saatten daha hızlı bir hızda gönderir. Daha sonra beynin bilgiyi omuriliğinden ayağına geri göndermek motor nöronlarını kullanır. Gönderdikleri mesaj, ayağını çabucak sallamanı söyler. Motor nöronlar i bu mesajı 320 km/saatten daha hızlı gönderir. İnanılmaz!

Yeni bir şey öğrendiğinde beyninin yapısını değiştirirsin

Bisiklete ilk bindiğinde onu kullanmak imkânsız gibi gelir ancak kısa bir surede rahatça binmeye başlıyorsun. Nasıl? Sen pratik yaptıkça beynin “bisiklet sürme” mesajını nöron yolları boyunca tekrar tekrar gönderir ve yeni bağlantılar oluşturur. Aslında, beyninin yapısı her yeni bir şey öğrendiğinde veya yeni bir düşünce veya ani edindiğinde değişir. Çok akıllıca!

Egzersiz daha akıllı olmana yardımcı olur

Hepimiz biliyoruz ki herhangi bir kalp atışını hızlandıran egzersiz- mesela koşu veya spor- vücudumuza iyi gelir ve hatta moralimizi de yükseltir. Yakın zamanda bilim insanları egzersiz yaptıktan sonra vücudumuzun beyni daha öğrenmeye istekli hale getiren bir kimyasal salgıladığını keşfettiler. Mesela, ödev çok zor geliyorsa, dışarıya çık ve birazcık koştuktan sonra ödevine geri dön. Belki de ödevi çok daha hızlı çözebileceğini anlamış olursun!

Kaynakça:

https://www.natgeokids.com/uk/discover/science/general-science/human-brain/

İngilizceden Çeviren: Ulkar Sadigova

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.