Venüs

Venüs, güneşe yakınlığına göre ikinci gezegendir. Bir yıldan daha uzun bir günü var. Venüs’ün yıl uzunluğu 225 Dünya günüdür. Venüs’ün gün uzunluğu ise 243 Dünya günüdür. Venüs’te güneş 117 Dünya gününde bir doğar. Bu, güneşin her yıl Venüs’te yalnızca iki kez yükseldiği anlamına gelir!

Venüs karasal bir gezegendir çünkü iç güneş sistemindeki diğer gezegenler gibi sağlam, kayalık bir yüzeye sahiptir. Astronomlar Venüs’ü binlerce yıldır tanıyorlar. Eski Romalılar ona tanrıça Venüs’ün adını verdiler. Venüs, Ay dışında gece gökyüzündeki en parlak şeydir. Bazen sabah yıldızı veya akşam yıldızı olarak adlandırılır, çünkü bazı uzamalarda güneş sabah doğmadan hemen önce ve diğer zamanlarda güneş battıktan hemen sonra kolayca görülür. Venüs Dünya’ya diğer herhangi bir gezegenden daha fazla yaklaşıyor. Venüs, boyut ve yerçekimi açısından oldukça benzer oldukları için bazen Dünya’nın kız kardeş gezegeni olarak adlandırılır. Diğer yönlerden ise, gezegenler çok farklıdır.

ON ANOTHER PLANET Venus, the second planet from our sun, is surrounded by a thick layer of clouds.J. GREAVES—CARDIFF UNIVERSITY/JAXA/AP

Evrende yalnız mıyız? Bilim insanları, gezegenimizin ötesinde yaşam belirtileri bulmak için uzayın derinliklerini araştırarak yıllarını harcadılar. Son gelişmelerle, yaşamın tam olarak komşu kapıda olabileceğine inanıyorlar.

14 Eylül’de Nature Astronomy (Doğa Astronomi) dergisinde bilim insanları, Venüs bulutlarında fosfin adı verilen bir kimyasalın keşfini bildirdi. Yeryüzünde, fosfin gazı canlılar tarafından salınır. Bataklıklar ve hayvanların bağırsakları gibi yerlerde bulunur. Bilim insanları, Venüs’teki fosfin gazını üreten şeyin yaşam olduğunu henüz kanıtlayamadılar. Ancak gazın kaynağını başka türlü açıklayamazlar.

Sara Seager, bu raporun ortak yazarı ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (Massachusetts Institute of Technology – STEM alanında dünyanın en iyi üniversitelirden biri) gezegen bilimcisi ve profesör. TIME for Kids’le röportajında “Bu çok önemli” dedi. “Fosfin çok gizemli bir gaz ve aslında Venüs’te olmamalı.”

Yaşamın anlamı

Bildiğimiz gibi, Venüs, güneş sistemimizdeki güneşe yakınlığına göre ikinci gezegendir. Gece gökyüzündeki en parlak nesnelerden biridir. Birkaç milyar yıl önce, Venüs ve Dünya’nın yüzeylerinin çok daha benzer olabilme ihtimali var. Ancak bugün, Venüs’ün yüzeyi yaşam sürdürmek için çok sıcak. Ve yakın zamana kadar, Venüs’ün kalın bulutlarının orada yaşayan bir canlı için çok zehirli olduğu düşünülüyordu.

Harvard Üniversitesi astrokimyacısı Clara Sousa-Silva da Venüs’ün bulutlarında fosfin tespit eden takımdaydı. Bu bilim insanı, kariyerini uzayda yaşam belirtileri aramaya adamış. Sousa-Silva, “Güneş sistemimizin yaşam aramak için iyi bir yer olduğunu hiç göz önünde bulundurmamıştım,” dedi. “Ve kesinlikle Venüs değil, çünkü Venüs çok korkunç.”

Venüs’te yer alacak çalışmalar, oradakı gazlar ve genel olarak yaşam olasılığı hakkında daha fazlasını ortaya çıkarabilir. Bilim insanları, Venüs’ün bulutlarında kompleks (karmaşık) bir yaşam bulmayı beklemiyorlar. Büyük olasılıkla bakteri gibi bir şey bulabileceklerini düşünüyorlar. Sousa-Silva, “Eğer Venüs’teki gerçekten de yaşamsa, ilk uzaylı türümüzü tespit ettik” diyor. “Bu sizin için yeterince havalı değilse, bunun aynı zamanda Venüs’te yaşamın yaygın olması anlamına geldiğini düşünün.”

Dünyanın ötesindeki yaşamın keşfi, bize evren ve onun içindeki yerimiz hakkında daha çok şey öğretecektir. Sousa-Silva için, bu bizim dünyadakı önemimiz hakkında da bir şeyler ima ediyor. “Biz insanların o kadar da özel olmadığımızı öğrenmek hoşuma gidiyor,” diyor. “Evren, farklı ihtiyaç ve arzulara sahip her türden başka yaşamlarla dolu”.

Peki sizce diğer gezegenlerde yaşam var mıdır? Hangi gezegende yaşamak isterdiniz?

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.