Uzay hakkında bilinmesi gerekenler

1) Güneşin içine bir milyon Yerküresi sığabilir ve Güneş ortalama boyuta sahip bir yıldızdır. 

2) Yıllarca Yerküresinin güneş sisteminde sıvı suya sahip tek gezegen olduğu düşünülüyordu. Ancak yakın zamanda, NASA (National Aeronautics and Space Administration, yani Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) ciddi kanıtlarla Mars’ta da akar su olduğunu açıkladı!

3) Kuyruklu yıldızlar, yaklaşık 4,5 milyar yıl önce güneş sistemimizin oluşumundan geriye kalanlardır. Kuyruklu yıldızlar kum, buz ve karbondioksitten oluşur.

4) Jüpiter, Satürn, Uranüs veya Neptün üzerinde rahatça yürüyemeyiz. Çünkü bunlar katı yüzeye sahip değiller.

5) Plüton’a uçakla gidebilseydik, bu seyahat 800 yıldan da uzun sürerdi! 

6) Uzay çöpü, Dünya’nın etrafında dönen ve artık bir amaca hizmet etmeyen insanlar tarafından yapılmış nesnelerdir. Bilim insanları, roketler ve uydulardan parçalar ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nun inşası sırasında düşen, somun anahtarları gibi günlük nesneler de dahil olmak üzere yaklaşık 500.000 parça uzay çöpü olduğunu tahmin ediyor!

7) Neredeyse bir araba büyüklüğünde bir asteroit, yılda bir kez Dünya’nın atmosferine girer- ancak bize ulaşmadan önce yanıp kaybolur. Vay be!

8) İnsanların keşfettiği en yüksek dağ Vesta adlı bir asteroid üzerinde bulunuyor. 22 km yüksekliğindeki bu dağ, Everest Dağı’ndan üç katı daha yüksek!

9) Evrenimizde dünyadaki tüm kumsallardaki kumdan daha fazla yıldız var. Bu en az bir milyar trilyon yapar!

10) Mars’ta günbatımı mavi gözüküyor.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.