Telefonun İcadı

Günümüz teknolojisine baktığımız zaman gelecek teknolojiler bizi hayli heyecanlandırmaya ve düşünmeye sevk etmektedir. Telefon da tarihte dünyayı şaşırtan en inanılmaz icatlardan biri olmuştur. Aslında tamamen tesadüfen ortaya konulmuş olan bu icat, şuan bilgisayar yerine kullanılabilecek bir teknolojiyle üretilmektedir. Telefonun icadı ile ilgili birçok iddia ve kafa karıştıran tarih notları görülmektedir. Telefonun 1700’lü ya da 1800’lü yılların sonu gibi bulunduğunu ifade eden birçok tarih notu vardır. Fakat “Alexander Graham Bell” 1876 yılında telefonu icat ederek bu tartışmalara somut bir sonuç getiren tek isim olmuştur. Tamamen tesadüfen olan bu icat birçok kişiyi şaşırtmış ve Graham Bell’in iş hayatını ve saygınlığını artıracak potansiyele ulaşmıştır. 

Telefonun Bulunuşu

1876 yılında telefonu icat eden Graham Bell’in asıl amacı aslında, sağırlara konuşmayı sağlayacak ve duymalarına yardımcı olacak bir cihaz üretmek olmuştur. Annesi sağır ve dilsiz olan Bell’in babası, hayatı boyunca sağırlar için birçok okul açmıştır. Babasının bu fedakârlık ve çabalarının sonuçsuz kalması üzerine ona yardımcı olmak isteyen Bell, bir yığın araştırma üzerinde çalışmıştır. Boston Üniversitesi’nde profesör olarak çalışan Bell sesleri mekanik anlamda üreten bir cihaz yardımıyla diğer tarafa aynı sesin iletilmesi üzerinde çok düşünmüştür. O zamanın şartlarında sadece telgraflar kullanılmaktadır ve Graham Bell de çalışmalarını bir telgraf cihazının üzerinde geliştirerek yapmıştır. Bir düzenek üzerinde çalışırken akımın konuşma esnasında titreşimlerini duymuş ve bu çabalarının ilk meyvesini almıştır. Bu titreşimler Bell’de büyük umutlar yaratmış ve onu daha çok hırslandırmıştır.

Bell, Chicago ve New York arasındaki
ilk telefon görüşmesini yapıyor, 1892

Bu deneyinde ona yardım eden arkadaşı “Thomas Watson” ile evinde çalışan Bell inceleme yaptığı sırada üzerine bir şey dökülmesiyle Watson’dan yardım istemiştir. Ama arkadaşı Watson o sırada evin başka bir odasında olmasına rağmen Bell’in sesini cihazdan duyduğunu söylemiştir. Aynısını yer değiştirerek yapan ikili sesin iletildiğini fark etmişlerdir. Graham Bell’in telefondaki ilk cümlesi “Mr. Watson Come Here I Want to See You” (Bay Watson, buraya gelin, sizi görmek istiyorum) olmuştur. Graham Bell, 7 Mart 1876 yılında telefonun patentini almıştır. Graham Bell, icadını ilk kez Baston’daki Bell Philadelphia Centennial fuarında tanıtmıştır. İcadın müthiş beğeni görmesiyle birçok iş adamı ofisine bir telefon cihazı bağlatmıştır. Yoğun taleple karşılaşan Bell kendi şirketini kurmuş ve telefon üretimine geçmiştir.

İçeriğin orijinal haline ulaşmak için: https://www.tarihiolaylar.com/tarihi-olaylar-detay.php?id=261

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.