Kara delikler

Kara delikler, Evrendeki en garip nesnelerdir. Bir kara deliğin gezegen veya yıldız gibi bir yüzeyi yoktur. Bunun yerine, maddenin kendi içine çöktüğü bir uzay bölgesidir. Bu felaketli çöküş, çok büyük miktarda kütlenin inanılmaz derecede küçük bir alanda yoğunlaşmasına neden olur. Bu yüzden de, bu bölgenin çekim kuvveti o kadar kuvvetli ki hiçbir şey kaçamaz – ışık bile!

Kara delikler görülemese de, yakınlardaki tozları, yıldızları ve galaksileri etkiledikleri şekile göre onların var olduklarını biliyoruz. Birçoğu madde yuvarlaklarıyla çevrelenmiş durumda. Bunlar bir girdap gibi etraflarında dönüyor. Döndükçe aşırı derecede ısınırlar ve X-ışınları yayarlar. X ışınları güçlü enerji dalgalarıdır. Işık gibi, X ışınları da bir radyasyon türüdür.

Kara delikler birçok farklı boyutta olabilir. Birçoğu Güneş’ten yalnızca birkaç kat daha büyüktür. Güneş’ten yaklaşık 10 kat daha ağır olan bir yıldızın ömrünü bir süpernova patlamasıyla sona erdirdiğinde böyle ‘yıldıza benzer kütleli’ kara delikler oluşur. Yıldızdan geriye kalanlar – ki bu, hala birkaç güneş kütlesine eşittir- sadece birkaç kilometre genişliğinde olan bir alana çöker.

Samanyolu dahil çoğu galaksinin merkezlerinde süper kütleli kara delikler bulunur. Bunlar Güneşden milyonlarca veya milyarlarca kat daha ağır olabilir. Süper kütleli kara delikler aynı zamanda aktif galaksilere ve kuasar olarak bilinen etkin galaksi çekirdeklerine de güç sağlar. Kuasarlar, yıldızsı gökcisimi olarak billinir ve en büyük sıradan galaksilerden bile yüzlerce kat daha parlak olabilir.

Kara deliklere düşen nesneler tam anlamıyla kırılma noktasına kadar gerilir. Kara deliğe çok yaklaşan ve içine çekilen bir astronot, aşırı kuvvetli yerçekimi tarafından parçalanırdı.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.